Kim jest Wirtualna Asystentka?
Kim jest wirtualna asystentka? To dynamiczny zawód odpowiadający zmieniającym się potrzebom rynku pracy. Profil jej funkcjonowania zmienia się wraz z ewolucją, a czasem i rewolucją na rynku. Oferuje zarówno korzyści dla pracowników, jak i pracodawców.
Kto może zostać wirtualną asystentką? W zasadzie każdy posiadający doświadczenie na stanowisku pracownika biurowego. Zdalna asystentka pochodzi wprost od tradycyjnej profesji pracownika biurowego, administracyjnego lub popularnej sekretarki. Główna różnica wynika z całkowitego odwrócenia warunków współpracy. Wirtualna asystentka nie jest sztywno związana z jednym pracodawcą w 8-godzinnym czasie pracy od poniedziałku do piątku. Nie posiada umowy o pracę oraz wynikającej z nich benefitów takich jak płatny urlop, zwolnienie lekarskie czy karta Multisport. Praca wirtualnej asystentki wiąże się z wyjściem poza swoją strefę komfortu. Główną korzyścią dla pracownika z rezygnacji z etatu jest otrzymanie wolności zawodowej. Poczucie niezależności od pracodawcy (jednej firmy i jednego szefa) znacznie rozszerza horyzont działania. Dla pracownika na etacie zmiana pracy jest bardzo ważnym i stresującym wydarzeniem w życiu. Często dana osoba pracuje przez 5, 10, czy 20 lat pomimo braku satysfakcji z wykonywanego zajęcia. Decyduje o tym strach przez zmianą i przywiązanie do miejsca i ludzi, pomimo ciągłego uczucia braku zadowolenia.
Wirtualna asystentka nie potrzebuje zmian pracy, aby móc się dalej rozwijać i czerpać większą satysfakcję z prowadzonego życia zawodowego. Zamiast tego zarządza portfelem swoich klientów i usług. Utrata jednego klienta nie musi powodować załamania nerwowego oraz pytań o dalszą egzystencję. To jest główna korzyść wynikająca z wyjścia ze swojej strefy komfortu. Zdalna asystentka nie jest tradycyjnym pracownikiem –jest przedsiębiorcą. Sama decyduje o projektach przyjętych do realizacji. Jest ciekawa świata i dąży do zdobywania nowych doświadczeń.
Kobiety sobie również cenią tą profesję z uwagi na jej zdalny charakter oraz możliwość pogodzenia pracy z obowiązkami wynikającymi z opieką nad dziećmi. Oczywiście wiąże się to z istotnymi nieudogodnieniami, takimi jak brak pełnego komfortu pracy, możliwości wyłączenia się na bodźce zewnętrzne i większa trudność z zachowaniem koncentracji, ale wirtualne asystentki, które nabiorą wprawy i doświadczenia w takim środowisku i trybie później osiągają najwyższy poziom efektywności zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym. Ważna też jest oszczędność pieniędzy. Pracując z domu nie muszą wydawać pieniędzy na opiekunkę lub pobyt w prywatnym żłobku lub przedszkolu. Nie bez znaczenia jest też oszczędność czasu dzięki temu, że nie trzeba się przemieszczać do biura i później z powrotem do miejsca zamieszkania.
Brzmi ciekawie? Mimo wszystko wejście w te buty należy dokładnie przemyśleć, zaplanować i przeprowadzać etapami. Przede wszystkim wirtualna asystentka wykonuje swoją pracę bez czujnego spojrzenia kierownika lub kolegi zza biurka. Jest, zatem wystawiona na wiele czynników rozpraszających w swoim domu takich jak portale społecznościowe, seriale, żelazko, czy zaległe pranie. Koncentracja każdego świadczącego pracę w domu jest wystawiona na dużo większą próbę. Wymaga ponadprzeciętnej samodyscypliny lub odpowiedniego podejścia do sprawowanych obowiązków.
Niewątpliwym udogodnieniem jest wybór zadań będących źródłem satysfakcji. Mówiąc najprościej, warto przeanalizować swoje mocne strony oraz jaki rodzaj zadań nas satysfakcjonuje. A później spróbować znaleźć czynności dające możliwość zarobkowania i satysfakcji jednocześnie.
Przykład
Marzena studiuje kosmetologię, jednocześnie jest to jej pasją. Z racji tego, że jest towarzyską osobą posługuje się biegle portalami społecznościowymi. W ostatnim czasie podjęła pracę, jako administrator profilu Facebook, Instagram i Tik Tok lokalnej drogerii. Jest bardzo zadowolona z podjętej współpracy, ponieważ zajmuje się tym, co lubi, praca pozwala rozwijać jej wiedzę w dziedzinach będących przedmiotem jej zainteresowania, a dodatkowo ma możliwość dorobienia do studiów. Nie traktuje swojego zlecenia, jako obowiązku, a raczej, jako przyjemne spędzenie czasu, za które drogeria dodatkowo będzie jej płacić. |
Poszukiwanie sposobu na połączenie pracy z pasją należy do kluczowej czynności stojącej przed wirtualną asystentką. Pracując na własny rachunek, według własnego rytmu dnia powinna zajmować się atrakcyjnymi czynnościami według własnego postrzegania. Wyjście poza swoją strefę komfortu powinno wiązać się z inną bonifikatą w postaci wykonywania czynności prowadzących do spełnienia osobistego i zawodowego.
Wszystko, co zostało dotychczas napisane brzmi zachęcająco. Warto sobie zdać sprawę, że od decyzji, aby świadczyć swoją pracę w sposób zdalny, do pełnego sprofesjonalizowania swojej pracy należy przejść drogę. Nie jest ona prosta i wymaga dużej dawki determinacji m.in. wiedzie poprzez łączenie projektów własnych wykonywanych w czasie wolnym, z jednoczesną pracą na etacie. Droga, ta jest złożona, dlatego opowiem o niej z większymi szczegółami w kolejnym artykule na blogu. Do usłyszenia!
Jeśli jesteś zainteresowana współpracą z naszą agencją wirtualnej asysty to skontaktuj się z nami za pomocą naszej strony internetowej. Przy nas rozwiniesz skrzydła 🙂